Vyhledej
Královédvorsko > Služby občanům > Rozvoj regionu

Kraj opět podpoří venkovské prodejny, zažádat mohou do 9. ledna 2020.

V následujícím roce rozdělí 3 mil. Kč.

Redakce / 5.12.2019, Královédvorsko
V době velkých obchodních a nákupních center je těžké udržet na malé obci koloniál, který nemůže velkým řetězcům konkurovat ani cenou, ani šíří sortimentu. Koloniál však hraje na obcích velkou rolli, a to nejen obslužní. Proto se kraj rozhodl provoz těchto malých prodejen finanně podpořit spolu s obcemi, pod které spadá.

Královéhradecký kraj v těchto dnech zahájil třetí kolo dotačního programu na podporu provozu venkovských prodejen. Dotace ovšem kraj poskytuje nejen na zachování i obnovu stálé prodejny ale také na provoz pojízdné prodejny. V novém programu hodlá rozdělit 2,8 milionu korun. Podmínky zůstávají stejné. Žádosti mohou podávat obce a města v elektronické podobě od 2. prosince 2019 do 9. ledna 2020.

V prvním roce se rozdělilo mezi 75 žádostí přes tři miliony korun. Jak konstatoval radní pro regionální rozvoj, granty a dotace Pavel Hečko, v příštím roce plánuje kraj na podporu venkovských prodejen rozdělit téměř stejnou částku. Rozmezí jednotlivé dotace je od 20 do 50 tisíc korun, přičemž stejně vysokou částku se zavazuje poskytnout prodejně sám žadatel. V programu lze podat i více žádostí. Finanční prostředky může příjemce použít například na mzdy prodavaček nebo jiné služby spojené s provozem prodejny.

Nejvíce pěnez z tohoto dotačního titulu putovalo v prvních dvou kolech na Náchodsko - a to 712 700 Kč. Nejméně dostalo Trutnovska, kde zůstala těmito dotacemi nezasažena oblast Krkonoš včetně podhůří. Z podhorských vesniček na Trutnovsku zažádaly pouze Horní a Dolní Kalná a Horní Olešnice. 

Na Královédvorsku dvě obce zažádaly úspěšně v prvním kole (Kohoutov a Dubenec), v druhém kole s k nim přidaly i Nemojov, Bílé Poličany a Třebihošť - všechny získaly po 50 000 Kč.

V okolí Jaroměře podpořily své místní prodejny obce Lhota pod Hořičkami (33 tisíc Kč), Rychnovek (35 tisíc Kč), Vikov (50 tisíc Kč), Habřina (50 tisíc Kč), Hořičky (25 tisíc Kč), Slavětín n. Metují (45 tisíc Kč).

O dotaci mohou žádat obce o velikosti do tisíce obyvatel; větší sídla pouze pro zajištění obslužnosti své místní části s méně než tisícem obyvatel.

Dotační programy na venkovské prodejny mají v republice ještě čtyři další kraje: Pardubický, Plzeňský, Jihomoravský a kraj Vysočina.

Kateřina Sekyrková

Zdroj: Královéhradecký kraj

 

Související články
Koloniály v malých obcích nahrazují pojízdné prodejny. Někde to řeší obec vlastním obchodem
Kraj podpoří malé prodejny v Dubenci a Kohoutově, další mají možnost v druhém kole žádostí
Vaše komentáře

Přečteno 879x
 
04.11.2024 - Na interním oddělení městské nemocnice ve Dvoře Králové je opět od pondělí 4. listopadu zákaz návštěv.
25.10.2024 - V pondělí 28. října je zákaz prodeje v provozovnách nad 200 metrů čtverečních prodejní plochy a v některých dalších provozovnách.
21.10.2024 - V železničním úseku Teplice nad Metují - Broumov dojde k prodloužení výluky traťové koleje ve dnech 25.10. - 1.11.2024.
07.10.2024 - V našem kraji už máme pár kilometrů dálnice, takže informujeme o ceně dálniční známky na příští rok: výše ročního poplatku bude 2 440 Kč, měsíční známka za 460 Kč, desetidenní za 290 Kč a jednodenní za 210 Kč.

Volná pracovní místa


Školní psycholog (ZŠ Schulzovy sady)

Učitel pro I. stupeň ZŠ (ZŠ Bílá Třemešná)

Učitel matematiky pro II. stupeň ZŠ 

Vedoucí kuchař školní jídelny (Bílá Třemešná)

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí